جمهوری اسلامی ایران
اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل
   
  • رویاهایتان را در آتش نسوزانید/چهارشنبه سوزی امسال نوبت کیست

   رویاهایتان را در آتش نسوزانید/چهارشنبه سوزی امسال نوبت کیست

   رویاهایتان را در آتش نسوزانید/چهارشنبه سوزی امسال نوبت کیست

   چهارشنبه سوری جشن مخصوص ایرانیان برای استقبال از سال نو است، جشنی که این روزها به میدان جنگ تبدیل شده است و رویاهای افراد زیادی در آن می سوزد.

   چند روزی است که شهر چهره جنگی به خود گرفته است و در ساعات مختلف روز و شب صداهای انفجار در گوشه و کنار شهر به گوش می رسد، انفجارها و ترقه هایی که رویاهای کودکان و نوجوانان زیادی را برای همیشه می سوزانند.

   کودکان و نوجوانان به بهانه شادمانی چهارشنبه سوری، به دنبال خرید ترقه ها و مواد منفجره ای هستند که صداهای بلندتر و ترجیجا لرزه های چندثانیه ای به همراه داشته باشند، کودکان و نوجوانانی که معمولا بیشترین آمار مجروحان ۴ شنبه سوری رابه خود اختصاص می دهند.

   در ۲ سال گذشته ۱۶۳ مجروح شامل قطع دست و پا و نابینایی و ۳ فوتی در استان قزوین داشتیم که بیشترین آمار مجروحان مربوط به کودکان و نوجوانان است، در این میان خانواده ها باید توجه بیشتری به استفاده فرزندانشان از مواد محترقه داشته باشند.

   در گذشته چهارشنبه سوری ایرانی فارغ از همه این آتش بازی ها بود، چهارشنبه‌سوری در واقع پیش در آمدی برای جشن‌های نوروزی بود که با برگزاری این جشن، مردم به استقبال بهار می‌رفتند و از روی آتش می‌پریدند معتقد بودن با این کار، بیماری و مشکلاتشان را به دست آتش می‌سپارند و به جای آن سرخی، گرما و نیرو را از آتش هدیه می‌گیرند، این در حالی است که در چند سال اخیر مجروحیت و قطع عضو هدیه آتش به مردم شده است.

   خانواده ها باید مراقب باشندچهارشنبه سوری به ۴شنبه سوزی تبدیل نشود، در گذشته یک آتش به پا می‌کردند و از روی آن می پریدند در حال حاضر نارنجک و ترقه باعث سلب آرامش و سلامت روان می‌شود و استفاده از این وسایل خطرناک است.

   وی خاطرنشان می کند: ترقه و دیگر مواد محترقه که نوعاً به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند در اثر جابه جایی، حمل و نقل، حرارت، ارتعاشات صوتی و حتی ضربه منفجر شده وصدمات جبران ناپذیری را به افراد وارد کنند.

   یکی از مواردی که می تواند از بروز چنین حوادثی جلوگیری کند، برخورد پلیس با افرادی است که مواد محترقه خطرناک را بین کودکان و نوجوانان با قیمتی نازل عرضه می کند، اما این برخورد کافی نیست و خانواده ها باید از خطر این مواد محترقه آگاهی بیشتری داشته باشند.در روزهای آخر سال از خانواده ها انتظار می رود مراقبت بیشتری دررفت و آمد، بازی و سرگرمی های فرزندان خود داشته و خطرات جانی و مالی ناشی از انفجار را به کودکان و نوجوانان گوشزد کنند، با توجه به اینکه برخی از مجروحان ۴شنبه سوری صرفا افرادی هستند که به تماشا نشسته اند به والدین عزیز توصیه می شود در شب چهارشنبه سوری از خروج کودکان و نوجوانان خود از منزل جلوگیری کنند چرا که حضور آنها در محوطه ای که دیگران در آن با آتش و مواد محترقه بازی می کنند عمدا و ناخواسته سلامتی آنها را نیز در معرض خطر قرار می دهد.چهارشنبه آخر سال با یک حرکت عقلانی می تواند در کنار خانواده ها و فرزندان با شادی سالم و صله رحم و حتی روشن کردن آتش کوچک در محیط های باز و رعایت احتیاط کامل ساعات خوشی را رقم بزند و یا با یک بی احتیاطی و سهل انگاری به «چهارشنبه سوزی» تبدیل شود و خانواده های زیادی را از شادی عید محروم کرده و فرزندانی معلول را برای همه عمر به ارمغان بگذارد. عاقلانه رفتار کرده و احتیاط را فراموش نکنیم. چهارشنبه شادی را در آستانه نوروز برای شهروندان آرزومندیم.

   اخبار مرتبط
قزوین - اداره کل ورزش و جوانان
مجموع بازدیدها : 1,031,685
تعداد بازدید امروز : 922
تعداد بازدید دیروز : 1,372
آخرین به روزرسانی : 1397/09/21
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.